
3x5 New Vintage Handmade Tribal Wool Rug Balouch Rug Afghan Rug Red Blue Diamond
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghanistan |
| Size (ft/inches) | 2' 10" x 4' 7" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Red | Blue |
| Age | 1980s |
| Collection | Balouch |
| SKU | 2103J025 |
| Rug Number | 2103J025-EVONNE |
| Condition/Notes | Beautiful, handmade Balouch rug. New (unused) vintage rug in great condition. |
Original: $395.00
-65%$395.00
$138.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghanistan |
| Size (ft/inches) | 2' 10" x 4' 7" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Red | Blue |
| Age | 1980s |
| Collection | Balouch |
| SKU | 2103J025 |
| Rug Number | 2103J025-EVONNE |
| Condition/Notes | Beautiful, handmade Balouch rug. New (unused) vintage rug in great condition. |























