
3x5 Karastan Multicolor Panel Kirman Rug #717, Wool Original 700 Series
A Lovely Vintage Power-Loomed Wool Karastan Multicolor Panel Kirman #717 Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 2' 10" x 5' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Blue, Light Yellow, Light Green, Teal, Ivory, Multicolor | |
| Age | 1970s |
| Collection | Karastan Multicolor Panel Kirman #717 |
| SKU | 2410L061 |
| Rug Number | TS22510-KHR |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile, short fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $1,250.00
-65%$1,250.00
$437.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Lovely Vintage Power-Loomed Wool Karastan Multicolor Panel Kirman #717 Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 2' 10" x 5' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Blue, Light Yellow, Light Green, Teal, Ivory, Multicolor | |
| Age | 1970s |
| Collection | Karastan Multicolor Panel Kirman #717 |
| SKU | 2410L061 |
| Rug Number | TS22510-KHR |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile, short fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























