
3x5 Handmade Vintage Turkish Area Rug Wool Kazak Carpet 3'1"x4'5" Red Beige
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 3' 1" x 4' 5" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Red | Beige |
| Age | 1980s |
| Collection | Turkish |
| SKU | 2105L032 |
| Rug Number | DEB505KHR |
| Condition/Notes | Great condition Handmade Rug with no war and no tear. Beautiful patter with rust red background and beige borders. Made out of shiny wool. All organic based dyes. Recently professionally cleaned. |
Original: $395.00
-65%$395.00
$138.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 3' 1" x 4' 5" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Red | Beige |
| Age | 1980s |
| Collection | Turkish |
| SKU | 2105L032 |
| Rug Number | DEB505KHR |
| Condition/Notes | Great condition Handmade Rug with no war and no tear. Beautiful patter with rust red background and beige borders. Made out of shiny wool. All organic based dyes. Recently professionally cleaned. |























