
3 X 5 Vintage Handmade Tribal Wool Rug Baluchi Rug Afghan Rug Balouch Rug 3x4.7
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghan |
| Size (ft/inches) | 3' x 4'7" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Dark Blue, Black | Red |
| Age | 1980s |
| Collection | Balouch |
| SKU | 2103J070 |
| Rug Number | 2103J070-EV |
| Condition/Notes | Beautiful Handmade rug with nice design and colors. All natural based organic dyes. Offered here at an affordable price. |
Original: $295.00
-65%$295.00
$103.25Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghan |
| Size (ft/inches) | 3' x 4'7" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Dark Blue, Black | Red |
| Age | 1980s |
| Collection | Balouch |
| SKU | 2103J070 |
| Rug Number | 2103J070-EV |
| Condition/Notes | Beautiful Handmade rug with nice design and colors. All natural based organic dyes. Offered here at an affordable price. |























