
3 X 5 Vintage Handmade Tribal Wool Rug Balouchi Rug Afghan Rug Red Beige Nice
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghan |
| Size (ft/inches) | 2'7" x 4'5" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Red | Blue |
| Age | 1980s |
| Collection | Baluch |
| SKU | 2103J084 |
| Rug Number | 2103J084-EV |
| Condition/Notes | Great condition handmade rug. No wear and no tears. All good. |
Original: $360.00
-65%$360.00
$126.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghan |
| Size (ft/inches) | 2'7" x 4'5" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Red | Blue |
| Age | 1980s |
| Collection | Baluch |
| SKU | 2103J084 |
| Rug Number | 2103J084-EV |
| Condition/Notes | Great condition handmade rug. No wear and no tears. All good. |























