
3' X 5' Vintage Fine Handmade Turkish Oriental Silk Rug 900 KPSI Wow
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 3'4" x 5'3" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Beige | Red |
| Age | 1970s |
| Collection | Sik |
| SKU | 2103J102 |
| Rug Number | 2103J102-HAKIM |
| Condition/Notes | Great condition Handmade rug with beautiful pattern and colors. The rug is in a very good condition with no wear and tear. All good. |
Original: $3,650.00
-65%$3,650.00
$1,277.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Silk |
| Origin | Turkey |
| Size (ft/inches) | 3'4" x 5'3" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Beige | Red |
| Age | 1970s |
| Collection | Sik |
| SKU | 2103J102 |
| Rug Number | 2103J102-HAKIM |
| Condition/Notes | Great condition Handmade rug with beautiful pattern and colors. The rug is in a very good condition with no wear and tear. All good. |























