
3 X 5 Handmade Rug Zagros Mountain Wool Tribal Rug Lion Purple Green Pictorial
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Zagros |
| Size (ft/inches) | 3' 4" x 4' 6" |
| Pile Height | .5" |
| Color(s) | Purple | Green |
| Age | 1960s |
| Collection | Tribal |
| SKU | 2101J004 |
| Rug Number | EV2 |
| Condition/Notes | Great condition Handmade Wool Rug with nice design of a roaring Lion. All natural and organic dyes. |
Original: $1,600.00
-65%$1,600.00
$560.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Zagros |
| Size (ft/inches) | 3' 4" x 4' 6" |
| Pile Height | .5" |
| Color(s) | Purple | Green |
| Age | 1960s |
| Collection | Tribal |
| SKU | 2101J004 |
| Rug Number | EV2 |
| Condition/Notes | Great condition Handmade Wool Rug with nice design of a roaring Lion. All natural and organic dyes. |























