
3 X 5 Handmade Rug New Vintage Rug Quality Wool Pictorial Lion Jungle Veg Dyes
| Construction Technique | Handmade Gorgeous |
| Materials | Wool |
| Origin | Zagros |
| Size (ft/inches) | 3'3" x 4'10" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Burgundy | Yellow/ Gold |
| Age | 1950s |
| Collection | Pictorial/ Lion |
| SKU | 2102J042 |
| Rug Number | EV-10 |
| Condition/Notes | Great condition Handmade Wool rug. Beautiful design of a Lion in a jungle. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Gorgeous |
| Materials | Wool |
| Origin | Zagros |
| Size (ft/inches) | 3'3" x 4'10" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Burgundy | Yellow/ Gold |
| Age | 1950s |
| Collection | Pictorial/ Lion |
| SKU | 2102J042 |
| Rug Number | EV-10 |
| Condition/Notes | Great condition Handmade Wool rug. Beautiful design of a Lion in a jungle. |























