
3 X 5 Handmade New Vintage Rug Quality Wool Lion Red Veggy Dyes Hand-Knotted
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Zagros |
| Size (ft/inches) | 3'3" x 4'10" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Red | Pinkish Tan |
| Age | 1960s |
| Collection | Pictorial/ Lion |
| SKU | 2102J041 |
| Rug Number | EV-3 |
| Condition/Notes | Beautiful Handmade Rug with design of a charming Lion on a Red background. All organic dyes. |
Original: $1,200.00
-65%$1,200.00
$420.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Zagros |
| Size (ft/inches) | 3'3" x 4'10" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Red | Pinkish Tan |
| Age | 1960s |
| Collection | Pictorial/ Lion |
| SKU | 2102J041 |
| Rug Number | EV-3 |
| Condition/Notes | Beautiful Handmade Rug with design of a charming Lion on a Red background. All organic dyes. |























