
3 X 5 Handmade Hand-Knotted Quality Wool Rug New Vintage Lion Red Pictorial
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Zagros |
| Size (ft/inches) | 3'4" x 4'7" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Red | Gold |
| Age | 1960s |
| Collection | Pictorial/ Lion |
| SKU | 2102J053 |
| Rug Number | EV-6 |
| Condition/Notes | Great condition Handmade Wool Rug with design of a lovely Lion on a Red background. Made out of fine Zagros Wool Rug. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Zagros |
| Size (ft/inches) | 3'4" x 4'7" |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Red | Gold |
| Age | 1960s |
| Collection | Pictorial/ Lion |
| SKU | 2102J053 |
| Rug Number | EV-6 |
| Condition/Notes | Great condition Handmade Wool Rug with design of a lovely Lion on a Red background. Made out of fine Zagros Wool Rug. |























