
3 X 4.4 Vintage Handmade Tribal Wool Rug Balouchi Rug Afghan Rug Red Beige Green
| Construction Technique | Handmade Hand knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghan |
| Size (ft/inches) | 2'11" x 4'4" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Red | Beige, Green |
| Age | 1980s |
| Collection | Baluch |
| SKU | 2103J079 |
| Rug Number | 2103J079-EV |
| Condition/Notes | Great condition rug. No wear, no tear. All good. Nice design and colors. All Vegetable based colors. |
Original: $360.00
-65%$360.00
$126.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghan |
| Size (ft/inches) | 2'11" x 4'4" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Red | Beige, Green |
| Age | 1980s |
| Collection | Baluch |
| SKU | 2103J079 |
| Rug Number | 2103J079-EV |
| Condition/Notes | Great condition rug. No wear, no tear. All good. Nice design and colors. All Vegetable based colors. |























