
Antique Persian Hamadan Runner Rug 3.4 x 9, Red, Handmade Wool Runner
A Beautiful Antique Handmade Hand-Knotted Wool Floral Runner. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Hamadan |
| Size (ft/inches) | 3' 4" x 9' |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Red | Midnight Blue/Black |
| Age | 1940s |
| Collection | Floral |
| SKU | 2102J013 |
| Rug Number | EV-2047 |
| Condition/Notes | Good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Some areas of medium/low pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Beautiful Antique Handmade Hand-Knotted Wool Floral Runner. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Hamadan |
| Size (ft/inches) | 3' 4" x 9' |
| Pile Height | 1/2" |
| Color(s) | Red | Midnight Blue/Black |
| Age | 1940s |
| Collection | Floral |
| SKU | 2102J013 |
| Rug Number | EV-2047 |
| Condition/Notes | Good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Some areas of medium/low pile. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























