
2'11" X 4'6" Vintage Handmade Tribal Wool Rug Balouchi Rug Afghan Rug Geometric
A Nice Vintage (new - unused) Handmade Hand Knotted Wool Balouch Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghan |
| Size (ft/inches) | 2'11" x 4'6" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Brown | Blue, Red |
| Age | 1980s |
| Collection | Balouch |
| SKU | 2103J058 |
| Rug Number | 2103J058-EV |
| Condition/Notes | Great condition Handmade rug. Beautiful colors and design. All natural and organic dyes. |
Original: $360.00
-65%$360.00
$126.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Nice Vintage (new - unused) Handmade Hand Knotted Wool Balouch Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghan |
| Size (ft/inches) | 2'11" x 4'6" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Brown | Blue, Red |
| Age | 1980s |
| Collection | Balouch |
| SKU | 2103J058 |
| Rug Number | 2103J058-EV |
| Condition/Notes | Great condition Handmade rug. Beautiful colors and design. All natural and organic dyes. |























