
1 / 11
2' 9" X 4' 7" Vintage Handmade Tribal Wool Rug Balouchi Rug Afghan Rug Red Beige
A Beautiful Vintage (new - unused) Handmade Hand Knotted Wool Balouch Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghan |
| Size (ft/inches) | 2'9" x 4'7" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Red | Blue, Beige |
| Age | 1980s |
| Collection | Balouch |
| SKU | 2103J049 |
| Rug Number | 2103J049-EV |
| Condition/Notes |
$120.75
Original: $345.00
-65%2' 9" X 4' 7" Vintage Handmade Tribal Wool Rug Balouchi Rug Afghan Rug Red Beigeâ
$345.00
$120.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Beautiful Vintage (new - unused) Handmade Hand Knotted Wool Balouch Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghan |
| Size (ft/inches) | 2'9" x 4'7" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Red | Blue, Beige |
| Age | 1980s |
| Collection | Balouch |
| SKU | 2103J049 |
| Rug Number | 2103J049-EV |
| Condition/Notes |























