
2' 9" X 4' 5" Vintage Handmade Tribal Wool Rug Balouchi Afghan Rug Blue Red 3x5
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghan |
| Size (ft/inches) | 2'9" x 4'5" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Blue | Red |
| Age | 1980s |
| Collection | Balouch |
| SKU | 2103J062 |
| Rug Number | 2103J062-EV |
| Condition/Notes | Great condition never used vintage rug. All natural based and organic colors. |
Original: $360.00
-65%$360.00
$126.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Afghan |
| Size (ft/inches) | 2'9" x 4'5" |
| Pile Height | 3/8" |
| Color(s) | Blue | Red |
| Age | 1980s |
| Collection | Balouch |
| SKU | 2103J062 |
| Rug Number | 2103J062-EV |
| Condition/Notes | Great condition never used vintage rug. All natural based and organic colors. |























