1920s Persian Sarouk Rug 9x12, Red Persian Carpet, High Quality Persian Rug, Allover Floral Pattern, Antique Oriental Rug, Wool Handmade Room Sized

1920s Persian Sarouk Rug 9x12, Red Persian Carpet, High Quality Persian Rug, Allover Floral Pattern, Antique Oriental Rug, Wool Handmade Room Sized
A Wonderful Antique Handmade Hand-Knotted Wool Allover Floral Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Sarouk |
| Size (ft/inches) | 8' 10" x 11' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Black, Blue, Tan, Ivory | |
| Age | 1920s |
| Collection | Allover Floral |
| SKU | 2203L043 |
| Rug Number | BRG7501-BLR |
| Condition/Notes | A beautiful antique genuine oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $6,425.00
-65%$6,425.00
$2,248.75Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Wonderful Antique Handmade Hand-Knotted Wool Allover Floral Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Persian Sarouk |
| Size (ft/inches) | 8' 10" x 11' 10" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Black, Blue, Tan, Ivory | |
| Age | 1920s |
| Collection | Allover Floral |
| SKU | 2203L043 |
| Rug Number | BRG7501-BLR |
| Condition/Notes | A beautiful antique genuine oriental rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























