
12x16 Karastan Multicolor Panel Kirman Rug #717, Rare Palace Size Wool Original 700 Series
A Rare Palace Size Vintage Power-Loomed Wool Karastan Multicolor Panel Kirman #717 Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 11' 8" x 16' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Blue, Light Yellow, Light Green, Teal, Ivory, Multicolor | |
| Age | 1980s |
| Collection | Karastan Multicolor Panel Kirman #717 |
| SKU | 2410L038 |
| Rug Number | MTM95010-GAL |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $7,400.00
-65%$7,400.00
$2,590.00Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
A Rare Palace Size Vintage Power-Loomed Wool Karastan Multicolor Panel Kirman #717 Area Rug. A great way to transform any space.
| Construction Technique | Power-Loomed |
| Materials | Wool |
| Origin | USA |
| Size (ft/inches) | 11' 8" x 16' |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Red, Blue, Light Yellow, Light Green, Teal, Ivory, Multicolor | |
| Age | 1980s |
| Collection | Karastan Multicolor Panel Kirman #717 |
| SKU | 2410L038 |
| Rug Number | MTM95010-GAL |
| Condition/Notes | A beautiful vintage Karastan rug in very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Good pile & fringes. Original Karastan label is attached. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























