
10x13 Wool Rug, Floral Pattern, Birds, Handmade Vintage Carpet, Couristan Rug, Beige
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Chinese |
| Size (ft/inches) | 9' 7" x 13' 3" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Beige, Tan, Dark Teal | |
| Age | 2000s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2309L008 |
| Rug Number | FB4759-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |
Original: $4,150.00
-65%$4,150.00
$1,452.50Product Information
Product Information
Shipping & Returns
Shipping & Returns
Description
| Construction Technique | Handmade Hand-Knotted |
| Materials | Wool |
| Origin | Chinese |
| Size (ft/inches) | 9' 7" x 13' 3" |
| Pile Height | 1/3" |
| Color(s) | Beige, Tan, Dark Teal | |
| Age | 2000s |
| Collection | Floral Allover |
| SKU | 2309L008 |
| Rug Number | FB4759-CHA |
| Condition/Notes | Very good condition. Free of stains, odors, discolorations, tears, etc. Recently cleaned and ready to be enjoyed in your space. |























